Projektant wnętrz a dekorator

Często zdarza się, że osoby, które mają zamiar skorzystać z usług projektanta wnętrz, nie widzą różnicy między projektantem/architektem dla wnętrz a dekoratorem. Z pozoru wydaje się, ze różnica może być subtelna, lecz okazuje się, że jest wprost przeciwnie – dosyć istotna. Ten pierwszy rozpoczyna swoje działania całkowicie od zera. Musi stworzyć funkcjonalną oraz komfortową przestrzeń do życia dla swoich klientów. Musi odpowiednio rozplanować pomieszczenia, oświetlenie oraz wszelkie instalacje.

Projektanci są osobami zazwyczaj doświadczonymi, ze względu, że muszą posiadać do tego specjalne uprawnienia. Znają rynek oraz nowoczesne acz sprawdzone rozwiązania, dzięki którym są w stanie tworzyć oryginalne i ponadczasowe projekty. Dekorator natomiast zajmuje się końcowym etapem prac, czyli samym urządzeniem wnętrza. Jego uwaga skupia się przede wszystkim na meblach, dodatkach i kolorystyce. Podstawową różnicą jest także to, że do wykonania zawodu dekoratora nie potrzeba specjalnego wykształcenia bądź licencji.

Oczywiście najlepiej jest mieć sprawdzonego projektanta wnętrz z polecenia od znajomych lub rodziny, jednakże nie zawsze istnieje taka możliwość. Opinie w internecie nie zawsze są prawdziwe i łatwo jest paść ofiarą reklamy. Wpisując w przeglądarkę np. hasło projektowanie wnętrz Bydgoszcz, na pierwszej stronie wyświetlą się najbardziej popularni specjaliści. Warto więc przejrzeć ich strony, aby sprawdzić wykonane już wcześniej projekty. W ten sposób będziemy mogli zweryfikować ich styl i podejście do pracy. Nie powinniśmy podejmować zbyt decyzji pochopnie, aby później nie żałować zmarnowanego czasu oraz pieniędzy.

Previous post Rok 2018 bedzie Rokiem Zbigniewa Herberta
Next post Rejsy w Gdańsku wraz z podziwianiem Starego Miasta? Czemu nie!?