Sport

Film o bezdomnych piłkarzach – „Boisko bezdomnych”

Poruszający film wyreżyserowany przez Kasię Adamik. Poznajcie historię Jacka, granego przez Marcina Dorocińskiego, który jest czterdziestoletnim nauczycielem wf-u, choć wcześniej był zawodnikiem piłkarskiej reprezentacji Polski. Prowadzi skromne życie z żoną i córką na Śląsku. Rzeczywistość jednak nie jest kolorowa. Nasz bohater nadużywa alkoholu, przez co nie układa mu się w domu, jak również w pracy. Pewnego dnia żona wyrzuca go z domu za pijaństwo, a na domiar złego prezes klubu napuszcza na niego kibli, którzy go biją i wywożą na Centralny w Warszawie.

Znajdując się w całkowicie innej rzeczywistości niż poprzednio, poznaje tam grupę innych bezdomnych i pokrzywdzonych przez życie: Indora, Ministra, Ukraińca Mitra, Księdza, Górnika, Wariata i innych. Jeden z nich postanawia założyć drużynę piłkarską bezdomnych i wyjechać na mistrzostwa. Aby zrealizować swój plan, postanawia namówić Jacka, aby został trenerem. Ten jednak stawia restrykcyjne warunki – absolutny koniec z piciem i ćpaniem oraz całkowite podporządkowanie się.

Początki są niezmiernie trudne. Zaczynają grać na Dworcu Centralnym, lecz po pewnym czasie ochroniarz wpuszcza ich na Stadion Dziesięciolecia, gdzie mogą trenować na poważnie. Intensywne treningi prowadzone przez Jacka zaczynają przynosić efekty – w pewnym momencie nawet wygrywają mecz z 3-ligową drużyną.

W pewnym momencie ich historia stała się na tyle medialna, że zainteresował nawet francuską dziennikarkę o imieniu Sewka. Postanawia ona zrealizować o nich film. Drużynie prowadzonej przez Jacka udaje się wyjechać na mistrzostwa świata bezdomnych jako reprezentacja Polski.

Film obyczajowy, Polska 2009
Reżyseria: Kasia Adamik
Scenariusz: Przemysław Nowakowski
Obsada: Marcin Dorociński, Jacek Poniedziałek, Piotr Jagielski, Marek Kalita, Rafał Fudalej, Maciej Nowak, Dariusz Toczek, Krzysztof Kiersznowski, Bartłomiej Topa i inni.