18 drużyn w Lotto Ekstraklasie? Być może już od przyszłego sezonu

W Lotto Ekstraklasie szykują się spore zmiany. Już od przyszłego sezonu może w niej występować 18 zespołów. Taką zmianę ma szykować prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Obecnie w najwyższej klasie rozgrywkowej występuje 16 drużyn. Po trzydziestu kolejkach tabele dzieli się na połowę wraz z punktami, po czym rozgrywanych jest kolejnych siedem kolejek. Prezes Boniek już od dłuższego czasu wspominał o chęci rozszerzenia ligi o 2 kolejne drużyny. Bardzo możliwe, że tej kluczowej zmiany doczekamy się już w przyszłym sezonie. Wydaje się jednak, że tą decyzją nie są zachwycone same kluby, ponieważ może brakować drużyn, które stać na grę w najwyższej lidze. Poza tym reforma sama z siebie musi dotyczyć również niższej ligi, czyli Nice 1.

Przy 18 drużynach w Lotto Ekstraklasie, na koniec sezonu spadałyby 3 kluby. Z klasy niżej bezpośrednio awansowałyby 2 kluby, a drużyny z miejsc 3-6 walczyłby o awans w barażach. Takie rozwiązanie można zaobserwować w lidze angielskiej. Aby takie zmiany nastąpiły, reformować ligę należałby już w tym sezonie. Ostatnia drużyna Ekstraklasy spadłaby bezpośrednio do I ligi, a przedostatnia musiałaby zagrać w barażu z czwartą drużyną Nice 1. Jednocześnie z zaplecza awansowałyby bezpośrednio 3 pierwsze drużyny, a 4 rozegrałaby baraż z przedostatnią drużyną Lotto Ekstraklasy. W sobotę odbywałby się 4 spotkania – trzy o 15:30 i jeden o 18:00, a w niedzielę dwa o 15:30 i jedno o 18:00. 

Next post Projektant wnętrz a dekorator