Kultura

Wystawa – David Lynch. Silence And Dynamism

W ramach 25. edycji Camerimage Festival w Bydgoszczy została otwarta wystawa niezwykła na skalę całej Europy. Jest to przekrojowa prezentacja dorobku artystycznego Davida Lyncha – wspaniałego twórcy kina, telewizji, muzyki i sztuk plastycznych. Artysta był też gościem specjalnym festiwalu i wziął udział w wielu wydarzeniach – w tym w wernisażu wystawy, która została otwarta 12 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.

David Lynch jest jednym z najwybitniejszych współczesnych twórców filmowych. Studiował sztuki piękne na Pennsylvania Academy of Fine Arts. Tam tez zaczął tworzyć pierwsze animacje, jednakże zdobył rozpoznawalność już za sprawą jego pełnometrażowego debiutu fabularnego Głowa do wycierania, następnie przyszły Człowiek słoń, Diuna, Blue Velvet, Miasteczko Twin Peaks, Dzikość serca, Twin Peaks: Ogniu krocz za mną, Zagubiona autostrada, Prosta historia, Mulholland Drive i Inland Empire.

Wystawa jest przekrojem jego całej twórczości – od malarstwa do muzyki, w skład której wchodzą m.in. wejdą między innymi obrazy olejne, akwarele, rysunki, litografie, fotografie, utwory muzyczne, reklamy, filmy krótkometrażowe oraz wideoklipy. Ekspozycja będzie dostępna do 18 lutego 2018 roku.

Wystawa współfinansowana przez Miasto Toruń, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ambasadę USA w Warszawie.