Zdrowie

Lepsze zrozumienie osteoporozy

0

Światowy Dzień Osteoporozy odbywa się raz w roku. Został zainicjowany przez Brytyjskie Stowarzyszenie Osteoporozy w 1996 roku. Jego celem jest zwiększanie społecznej świadomości osteoporozy i jej profilaktyki. W międzyczasie wydarzenia i kampanie informacyjne dotyczące tego typu utraty kości odbywają się rok po roku 20 października w prawie 100 krajach na całym świecie. Czym w ogóle jest osteoporoza? Jak rozwija się osteoporoza?

Reklama: Przychodnia Nowy Fordon Bydgoszcz

Osteoporoza jest uważana za chorobę powszechną. Obecnie szacuje się, że dotyka ponad 200 milionów kobiet na całym świecie, ale według Światowej Organizacji Zdrowia liczba ta wzrośnie. WHO zalicza osteoporozę do dziesięciu najczęstszych chorób przewlekłych naszych czasów. Często jednak nie jest rozpoznawana. Według Międzynarodowej Fundacji Osteoporozy (IOF) mniej niż jedna czwarta wszystkich przypadków jest identyfikowana na wczesnym etapie i odpowiednio leczona. Jaki jest tego powód? Osteoporoza zwykle rozwija się powoli i przez wiele lat może przebiegać niezauważalnie i bezobjawowo. Diagnoza często pojawia się na przykład po lekkim upadku, który spowodowała złamania kości. Pacjent może więc cierpieć na zmniejszoną gęstość kości, zanim dojdzie do złamania. Złamanie jest tylko późną konsekwencją.

Kości nie są martwą substancją. Składają się z żywej tkanki. Ta tkanka odkłada się regularnie w trakcie naszego życia – ale też ulega zniszczeniu. W rzeczywistości jest to normalny proces. Masa kości rośnie do około 30 roku życia. Wtedy dzieje się odwrotnie – maleje. Oznacza to, że tracimy więcej starej masy kostnej niż produkujemy.

Ale gdy tylko ta naturalna równowaga zostaje zakłócona, zmienia się masa kości. Utrata kości przyspiesza. Nawet lekkie obciążenie lub nieszkodliwe upadki – przynajmniej z punktu widzenia innych osób – mogą prowadzić do złamań kości.

Wstępnym etapem osteoporozy jest osteopenia. Odnosi się do zmniejszenia gęstości kości, które nie jest tak poważne, jak w późniejszym etapie, a więc jest punktem pośrednim między zdrowymi kośćmi a osteoporozą. Jednak osoby cierpiące na osteopenię mają również zwiększone ryzyko złamań kości

Niedobór wapnia, niewystarczająca aktywność fizyczna i choroby związane z hormonami mogą hamować tworzenie kości i stymulować resorpcję. Kobiety cierpią częściej niż mężczyźni, zwłaszcza po menopauzie z powodu zmian hormonalnych. U 30 procent kobiet ryzyko utraty masy kostnej wzrasta na tym etapie życia. Metabolizm w naszych kościach jest częściowo kontrolowany przez estrogen i testosteron, żeńskie i męskie hormony płciowe, a także witaminę D i inne hormony, na przykład wytwarzane przez tarczycę. Od 35 roku życia organizm kobiety wytwarza mniej estrogenu.

Co ocenia lekarz medycyny pracy?

Previous article

Jakie powinny być wskaźniki powodzenia windykacji mojej firmy?

Next article

Comments

Comments are closed.